Stornia, fląderka (Platichthys flesus)

Ryba z rodziny flądrowatych występująca w strefie dennej mórz europejskich.
Długość przeciętnie 40 cm, maksymalnie ok. 80 cm. Oczy umieszczone przeważnie po prawej (górnej) stronie ciała, zdarzają się osobniki z oczami na lewej stronie. Łatwa do odróżnienia od innych gatunków dzięki płytkom kostnym biegnącym wzdłuż linii bocznej oraz u nasady płetw brzusznych i piersiowych. Ubarwienie brunatnożółtawe w pomarańczowe plamki, strona ślepa biaława w brązowe kropki. Żywi się bezkręgowcami oraz drobnymi rybami.
Tarło na przełomie zimy i wiosny, czasem do maja i czerwca, samica składa od 400 tys. do 2 mln ziarn ikry. Stornia jest aktywna głównie nocą, dzień spędza zagrzebana częściowo w dnie. Ceniona dla smacznego mięsa, poławiana w ilościach do 7 t rocznie. W Bałtyku i Morzu Północnym wprowadzono wymiar ochronny storni (18 cm).

  Bałtyckie ryby

  Belona (Belone belone)

  Belona (Belone belone)

  Ryba z rodziny belonowatych występująca wybrzeży Europy, od Morza Czarnego aż do południowej Norwegii, a także w Morzu Północnym i Bałtyku....więcej
  Węgorz

  Węgorz

  Ryba z rodziny węgorzowatych, rzędu węgorzokształtnych, występująca w rzekach i jeziorach zachodniej i środkowej Europy, w...więcej
  Turbot (Psetta maxima)

  Turbot (Psetta maxima)

  Mięso białe, delikatny smak. Występuje głównie w polskiej części Bałtyku. Ciało tej ryby jest prawie koliste. Ubarwienie ciała jest zależne...więcej

  Gdzie cumujemy

  Wędkarstwo morskie

  To rodzaj wędkarstwa, w którym poławia się ryby morskie na wędkę z pokładu łodzi, z brzegu plaży lub z nabrzeża portowego. Zazwyczaj, pod tym pojęciem rozumie się wędkarstwo kutrowe, polegające na łowieniu z pokładu łodzi. W wędkarstwie morskim wykorzystuje się metodę trollingową (przy połowie z kutra), oraz spławikowo-gruntową (przy połowie z plaży lub nabrzeży portowych) analogicznie jak w innych rodzajach wędkarstwa. Metodą specyficzną tylko dla wędkarstwa morskiego jest łowienie na pilker w pionie. Polega na użyciu ciężkiej przynęty sztucznej (do kilkuset g) – pilkera – uzbrojonego w hak. Przypon uzbraja się niekiedy w dodatkowe haki. Na pilker poławia się przede wszystkim dorsze.

  Morze Bałtyckie – podstawowe informacje

  Morze Bałtyckie klasyfikowane jest jako morze śródlądowe, półzamknięte. Z racji swej niewielkiej głębokości uważa się go za morze szelfowe. Położone jest w Europie Północnej pomiędzy Półwyspem Skandynawskim a środkową i wschodnią częścią kontynentu europejskiego. Wymiana wód Bałtyku odbywa się przez tzw. Cieśniny Duńskie, tj.: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Kattegat i Skagerrak. W basenie tego morza położonych jest 9 państw: Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Polska, Niemcy. Ponadto stanowi ono zlewisko dla: Norwegii, Czech oraz Słowacji. Zbiornik zajmuje powierzchnię 415,3tys. km2, a jego całkowita objętość wynosi 22mln km3. Bałtyk jest morzem płytkim; jego średnia głębokość wynosi 52m. Cechą charakterystyczną tego morza jest silnie rozwinięta linia brzegowa, którą urozmaicają liczne zatoki oraz wyspy. Bardzo duża jest również różnorodność samych wybrzeży.
  Zlewisko Morza Bałtyckiego ma powierzchnię około 1,7mln km2.
  Pod względem rocznej temperatury Bałtyk jest morzem zmiennym. Najniższa temperatura wód notowana jest w lutym; kształtuje się ona na poziomie 1oC. W lipcu i sierpniu natomiast w południowej i południowo- wschodniej części akwenu dochodzi ona nawet do 19oC; na północy w tej samej porze roku jest niższa o około 6- 7oC. Średnia roczna temperatura bałtyckich wód wynosi 8- 9oC. Wody Bałtyku, przynajmniej w pewnej części tego zbiornika, zamarzają w najzimniejszej porze roku. Zwierzętami Morza Bałtyckiego są zarówno organizmy morskie, które przystosowały się do życia w warunkach zmniejszonego zasolenia (m. in. meduzy, wieloszczety, krewetki, szproty, śledzie, morświny, foki), jak i zwierzęta słodkowodne potrafiące żyć także w wodzie słonawej (stułbie, wypławki, szczupaki, sieje, okonie, sandacze). Brakuje natomiast w Bałtyku zwierząt typowo morskich, egzystujących w warunkach znacznego zasolenie.

  ostry-dorsze 2013
  Wszelkie prawa zastrzeżone